16 Kasım 2012 Cuma


16.11.2012
1616
               
             ATAM
        
 Ben 10 yaşında bir kız çocuğuyum.
     Sizin yüzünüzü görmeden,sesinizi duymadan ama sizi çok yakından tanıyan biriyim.
İlk heceleri mi, sizin 1928 tarihinde  harf devrimiyle öğrettiğiniz  harflerle kurdum.
İlk öğrendiğim isim MUSTAFA KEMAL’ idi,  sıcacık bir isim! “MUSTAFA KEMAL ATATÜRK”  bu ismi hayatım boyunca duymaktan mutluluk ve onur duyacağım. 
Şunu biliyorum ki benim şuan ki yaşamımın varlığına neden olan kişisiniz. Sizin bize armağan ettiğiniz bu güzel  Vatanda, kendimi, milletimi,  geçmişimi, geleceğimi tanımam için Annem elimden tuttu beni okula götürdü. Sınıfa girdiğimde bütün resimlerinde bana bakıyordun Hoş geldin diyordun mavi gözlerinle, ve her yerde resmin vardı okulun her köşesinde.      
    Öğretmenim anlattıkça sizi, ve bu vatan için yaptıklarınızı daha çok merak etim, daha çok tanımak istedim, daha çok sevdim sizi . Çocukları ne kadar sevdiğinizi öğrendim.  Sizin dilinizde çocuk sevgi demekmiş, sevdiklerinize  hangi yaşta olursa olsun “çocuk” diye seslenir  ve şöyle dermişsiniz  “Küçük hanımlar,küçük beyler! Sizler hepiniz geleceğin bir güç ve ikbal ışığısınız. Memleketi asıl ışığa boğacak olan sizlersiniz” ne de güzel söylemişsiniz Sizin aydınlattığınız yolda emin adımlarla ilerliyoruz.
  Öğretmenimiz anlattı : Nasıl kuruldu cumhuriyet? nasıl mücadele etti? ,sizin önderliğinizde.
   Türk milleti,yakınlarını savaşta kaybetmiş yoksul ve bitkin bir halk ile topraklarını düşmana kaptırmış bir millet vardı.
 “Kemal ATATÜRK, Al bayrağın yüceliğini imanı ile birleştirmiş bu halkı, 19 Mayıs 1919 da ayağa kaldırmış, şanlı tarihine yakışır Milli Mücadeleyi gerçekleştirerek, Türkiye Cumhuriyeti Devletini kurmuştur.” Öğretmenimiz anlattıkça ben resminize baktım gözlerinize baktım, “işte benim atam dedim” içimden, “işte benim atam”.
  Sonra söz verdim and içtim “bu güzel vatan için kanımın  son damlasına kadar mücadele edeceğime sizin aydınlattığınız yolda emin adımlarla tökezlemeden ilerleyeceyime.
NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE Adı Soyadı: Sümeyye Tıkır

5A. sınıfı öğrencisi
 Okul:Alpaslan İlköğretim Okulu

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder